Estetik ve Güzellik - Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bu güne kadar tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olan çatlaklarınızı silmeye hazır mısınız? “Göğüs dekoltenizin, bacaklarınızın, kim bilir belki de karın bölgenizin çekiciliğine gölge düşüren bu izlerden kurtulmak artık mümkün!” Ve huzurunuzda yepyeni bir teknoloji, vücudunuzda tılsımlı bir dokunuş…

Bu konuda pozitif çözümler sunan Medikal Estetik Dr. Esma Bilgiç Gökçe, günümüze kadar çatlak tedavisine yaklaşımın, hep cilde mikro hasar verilmesi ve cildin kendini toparlaması üzerine olduğu üzerinde durarak bu tip yöntemlerin, halen mevcut olup çatlağın görüntüsünü sadece yüzde 15-25 gibi bir seviyede tedavi edebildiğini söylüyor. Oysaki çatlakların, sadece dış̧ yüzeyde olan sorunlar olmadığının da önemle altını çiziyor. Cildin bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Çatlakların oluşumunun en önemli sebebi hormonal değişikliklere dayanıyor. Tabii ki mekanik etkiler (yer çekimi, kilo alıp verme vs.) zaten hali hazırda hormonal değişiklikler sonucunda oluşan çatlakların biraz daha derinleşmesine ve büyümesine vesile olur. Güncel çalışmalar, çatlakların aslında atrofi (Hücrelerin beslenememesi durumunda küçülmesi; yani doku kaybı) olduğunu kanıtlamış. Sonuçta, hücre bazında bir sıkıntı varsa, fraksiyonel lazer, dermabrazyon gibi sistemlerle cildi soymak ya da mikro iğneleme sistemleriyle enerji vermenin yeterli olmadığını belirterek şimdiye kadar alınan yetersiz sonuçlarınsa, bunu zaten kanıtladığını söylüyor. Bir başka önemli nokta ise ciltte oluşan çatlakların renklenememesi, bronzlaşamaması… Bu tarz cilde zarar vererek yapılan uygulamalarda çatlağın yeterince tedavi edilememesi dışında bir de cildin renklenmesine ve bronzlaşmasına hiçbir katkı sağlanamaması. Bu da ayna karşısında ve günlük hayatında çatlaklarından psikolojik olarak rahatsız olan hastalara pek de yardımcı değildir.

Çatlağı tedavi eden tek sistem: Biodermogenesi

Toplamda 14 senelik çalışma ve araştırmalar sonunda ilk defa cilde zarar vermeden çatlağı tedavi eden bir sistem geliştirilmiş. İtalya’da üretilen bu Biodermogenesi adlı sistemle çatlağı ortalama yüzde 85 oranında iyileştirmek artık mümkün. Buradaki yüzde 85 rakamının yanlış̧ anlaşılmamasını önemle belirtiyor ve ekliyor: “Yüzde 15 gibi bir başarısızlık kesinlikle söz konusu değildir. Bu rakam, çatlağın doldurulmasıyla alakalıdır. Yani her çatlakta iyileşme kesinlikle vardır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Tamamen Bio-uyumlu manyetik alan ile birlikte bazı spesifik amino asit bazlı serumlar cilde yedirilmesi suretiyle hiçbir acı hissetmeden, hayat standartlarınıza hiçbir kısıtlama getirmeden çatlaklarınızdan kurtulmak artık mümkün.” Biodermogenesi ciltte rejenerasyon yapıyor, kan dolaşımını normalize ediyor, oksijen seviyesini normal düzeylere çıkarıyor, lenfatik mikro sirkülasyonu en uygun hale getiriyor. Bunu Biodermogenesi ile yaparken derinin fizyolojik yapısına saygı duyarak, deriye hiçbir hasar vermeden onun normal biyolojik fonksiyonlarını geri kazandırıyor. Daha ne olsun!.. Tedavi sırasında güneşe çıkabilir, solaryuma gidebilir, çatlaklarınızı bronzlaştırıp sağlıklı derinizle aynı renk ve bronzluk seviyesine getirebilirsiniz.

Sistem nasıl gerçekleşiyor?

Dr. Esma Bilgiç Gökçe kendi kliniğinde uyguladığı bu sistemi şöyle anlatıyor: “Hücrenin istediği besin olan sodyum ve potasyumu, bio uyumlu manyetik alan terapisiyle pozitif ve negatif enerjiyle hücreye sodyum ve potasyum pompalıyoruz. Pozitif akımla hücre içine pompalanan sodyum ve potasyum hücrenin ihtiyacı olan besini sağlıyor. Daha sonra negatif akımla hücre içindeki toksinleri dışarı çıkararak detoksifiye (toksinlerden arınma) gerçekleşir. Böylelikle hücre gerekli besini alarak normal seviyesine dönmeye başlar. Seanslar ilerledikçe çatlaklar renklenme özelliğini kazanmaya başlar.”

İtalyan innovasyon ödülü alan bu sistem, artık Pisa Üniversitesi’nde, Barcelona Üniversitesi’nde medikal estetik alanındaki master programlarında ders olarak verilmeye başlanmış̧… Etkinliği bağımsız araştırmalar, akademik çalışmalar ve bilimsel yayınlar tarafından belgelendirilmiş̧ olan çatlak tedavi yöntemi Biodermogenesi kalıcı ve ciddi sonuçlar elde etmeyi garantileyen ve çok sayıda biyopsi ve ultrason taraması aracılığıyla belgelendirilmiş̧ olan tek çözüm. Biodermogenesi çatlak tedavisi yöntemi Bi-One adı verilen sistem ile uygulanıyor.

Pisa Üniversitesi Dermatoloji Fakültesi’nin sürdürdüğü bir araştırma çatlakların, Biodermogenesi’den önce önerilen diğer uygulamalardan tamamen üstün olarak yüzde 80 üzeri gibi benzersiz bir oranda kaybolduğunu kanıtlamıştır. Araştırma, ayrıca Biodermogenesi’yle elde edilen sonuçların, uygulamadan dört-beş̧ yıl sonra bile aynen sürdüğünü ortaya koymuş̧ ve bu metodun yalnızca estetik bir sonuç elde etmekle kalmayıp, çatlakları gerçek anlamda yok ettiğini de doğrulamıştır.
Seanslar ilerledikçe üst derimizde renk üreten melanosit hücrelerinin normal renk üretme yeteneğini yeniden kazanmasıyla çatlakların renklenmesi sağlanır.

Etkinliği klinik çalışmalarla ve biopsi örnekleri, ultrasonografik sonuçlarla destekli olan Biodermogenesi yöntemi ile deri çatlaklarının tedavisi ağrısız, deride olumsuz değişikliklere sebep olmayan, günlük hayatı etkilemeyen ve renklenmenin de sağlanabildiği deri çatlak tedavisinde çığır açan bir tedavi tekniğidir.

Çatlak tedavisine Seans Sayısı ve Aralığı

Çatlak tedavisine başlamadan evvel hasta ve doktor tarafından seans sayısını belirlemek için özel bir form doldurulur. Bunun neticesinde bir puanlama ortaya çıkar ve tedavinin kaç seanstan oluşacağı belirlenir. Genel olarak, 10 yıla kadar olan çatlaklarda 20-25 seans uygulanırken, 10 yıl ve üzeri olan çatlaklarda 30 seanslık bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Seanslar haftada minimum 2 seans, maksimum 3 seans olarak uygulanır. Buradaki önemli kıstas, 48 saatte bir seans uygulanabilir. Daha sık yapmanın hiçbir ekstra faydası yoktur.

Çatlak Tedavisi için Sık Sorulanlar

Çatlaklar İçin Kesin Çözüm var mı?

Uzun yıllardır çatlaklar için kesin çözüm yöntemleri araştırılmaktadır. Çünkü çatlaklar ilginç ve birazda karışık bir cilt sorunudur. Hormonal nedenlerle kadınlarda daha sık gözlenir. Cilt çatlaklarında cilt ve altındaki dokuda kollojen ve elastin lif kaybı vardır. Bu görüntüyü yok etmek için hasarlı deri kısmı ortadan kaldırılmalı ve arkasından bu bölgede kollajen ve elastin liflerin yapımı hızlandırılmalıdır.

Reklamlarda bahsedilen ve çatlak tedavisine kesin çözüm iddiasında bulunan kremler, jeller ilk aşamayı yani hasarlı dokunun yok edilmesini sağlayamaz. Cerrahi yöntemler çatlaklar için iyi bir çözüm alternatifi olamamıştır. Hasarlı dokuyu yavaş yavaş yok etmek gerekir. Farksiyonel lazer her seansta hasarlı dolunun bir kısmını yok eder. Yok, edilen hasarlı alanların yerine cildimiz yeni cilt dokusu oluşturmaya başlar. Genetik olarak o bölgedeki kök hücreleri en iyi kombinasyondaki deriyi tekrar yeniler. Böylece ikinci aşama gerçekleşir. Yeni elastin ve kollajen dokuların oluşumu hızlanır. Karbondioksit Fraksiyonel lazer çatlak tedavisi kesin çözüm sağlayabilen yeni teknolojik bir yöntemdir.

Lazerle Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide en etkili lazerler fraksiyonel lazerlerdir. Biz farksiyonel karbondioksit lazeri kullanıyoruz. Bunun birkaç nedeni var. Faraksiyonel lazer uygulandığı zaman çatlağın ya da stria dediğimiz cilt hasarının tüm yüzeyi etkilemez. Bir kısım doku yüzeyi etkilenirken bir kısım yüzey aynı kalır, etkilenmez. Bu özellik sayesinde fraksiyonel lazer uygulamasından sonra cilt kendini hızla iyileştirme olanağı bulur. Etkilenmemiş cilt alanlarında bulunan kök hücreleri yeni cilt oluşturmaya başlar. Cilt onarma mekanizmalarını çalıştırır ve hasarlı cilt bölgesini hızlı bir şekilde onarmaya çalışır. Tüm yüzeyin etkilenmemiş olması sayesinde iyileşme gerçekleşebilir. Karbondiosit fraksiyonel lazer kullanmamızın diğer bir nedeni ise bu lazerin ciltte istediğimiz derinliğe kadar rahatlıkla uygulanabilmesidir. Böylece derine kadar etki edip tüm cilt dokusunun blok şekilde onarılması gerçekleşmiş olur. Lazerle çatlak tedavisinde bizim tecrübelerimize göre en iyi ve en etkili lazer fraksiyonel karbondioksit lazerdir.

Lazer Çatlak Tedavisi Kaç Seans Sürer

Lazerle çatlak tedavisinde kaç seans gerekeceği cildiniz, yaşınız, çatlakların durumu ile ilgilidir. Bazen çok kısa zamanda örneğin 3 seansta bile çatlaklardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bazen tedavi 6 seansa kadar uzayabilir. Her seansta bir miktar iyileşme olur. Yani ilk seanstan itibaren düzelmeyi fark etmeye başlarsınız. Fraksiyonel lazer Tedavi öncesinde uygulama yapılacak bölgenin fotoğrafını çekerseniz seanstan bir ay sonra değişimi sizde gözleyebilirsiniz. Seanslar ayda bir yapılmaktadır.

Çatlak Kremleri Etkili mi?

İnternette arandığında birçok çatlak kremi karşımıza çıkıyor. Burada bir kafa karışıklığının söz konusu olduğunu görmekteyiz. Bu konuyu aydınlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Türkçede çatlak denince iki şey anlaşılıyor. Birincisi doğum sonrası çatlakları ya da hızlı kilo alıp vermeye bağlı hormonsal nedenlerle vücutta oluşan geniş çatlaklardır. Bu çatlakların nasıl olduğunu yukarıda tarif ettik. Biz bu çatlaklara stria diyoruz. Diğer çatlaklar ise cildin kurumasına bağlı cildin birbirinden ayrılması yani yara şeklindeki çatlaklardır. Yara şeklindeki çatlaklar için krem vardır. Bu kremler yara iyileşmesini hızlandırır. Cildi nemlendirir. Bu kremleri ancak bu tip çatlaklarda öneriyoruz. Ciltte yukarıdaki sebeplerle oluşan izler de çatlak olarak adlandırılır. Bu çatlaklar tıpta biz stria olarak adlandırılmaktadır. Stria tedavisi için kremlerin faydası yoktur. Stria tedavisinde biz karbondioksit fraksiyonel lazer kullanıyoruz. Çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Bitkisel Çatlak Tedavisi Etkili mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çatlak tedavisi için etkili bir çatlak kremi veya çatlak ilacı üretilememiştir. Çatlaklar için bitkisel çözüm arayışları tamamen bu çaresizlikten kaynaklanmaktadır. Bitkisel ürünlerle tedavi kapsamında bitkisel çatlak tedavisi bizce geçici bir yönelimden başka bir şey değildir. Bitkisel çözüm adı altında satılan birçok ürünün çatlaklar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bilindiği gibi bitkisel bazı maddelerden esinlenerek ilaçlar üretilebilmektedir. Fakat çatlaklar için bitkisel çözüm sağlayabilecek bilimsel kanıtı olan herhangi bir ürün bu zamana kadar keşfedilmemiştir. Bu nedenlerle bitkisel çözüm adı altında satılan ürünleri alırken veya uygularken bir daha düşünün.

Çatlak Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (+9)0242 513 33 30 no’lu telefondan Medilase Estetik ve Güzellik Merkezini arayarak Çatlak Tedavisi fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Medikal Estetik Danışmanlığı

Siz değerli misafirlerimizi, yeniden doğuşa, zindeliğe, sağlığa, yaşam kalitesine ve sevincine, estetik güzelliğe merhaba demeye davet ediyoruz. Dileğimiz, merkezimizde kendinizi evinizde hissetmeniz ve sizlerin isteklerini, beklentilerini en doğru biçimde algılayarak, fazlası ile yerine getirmektir. Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi atmosferi; anlayış, güzellik ve karşılıklı sempati ile doludur.


Daha fazla bilgi

Çatlak Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Çatlak Tedavisi nedir? Çatlak Tedavisi nasıl etki eder? Çatlak Tedavisi ne işe yarar? Çatlak Tedavisi hangi sorunlarda etkili oluyor? Çatlak Tedavisi yapılan bölgede komplikasyon olur mu? Çatlak Tedavisi yaptırmada herhangi bir risk var mı? Çatlak Tedavisi işlemi nasıl uygulanıyor? Çatlak Tedavisi uygulamasını kim yapıyor? Çatlak Tedavisi uygulaması etkisini ne zaman gösterir? Çatlak Tedavisi yan etkisi var mı? Çatlak Tedavisi etkisi ne kadar sürer? Çatlak Tedavisi kimlere uygulanır ve yaş sınırı var mı? Çatlak Tedavisi hangi amaçlarla kullanılıyor? Çatlak Tedavisi sonrası denize girilir mi? Çatlak Tedavisi fiyatları nelerdir...

  Hemen Doktorunuza Sorun

  Doktora soru sor, anında cevap al bölümünde Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi doktor ve estetisyenlerine sağlık, bakım, estetik ve güzellik ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Uzmanlarımızın cevapları size e-posta adresiniz üzerinden iletilecektir  SIK SORULAN SORULAR; Tüm işlem, tedavi ve uygulamalar hakkında bilgi, sağlık, bakım önerileri, etkili estetik ve güzellik sırları ve tavsiyeleri, doktora sorulmuş sorular ve cevapları

  Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.
  Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.
  Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.
  Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoksdinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.
  Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk saflaştırılmış nörotoksin kompleksibotokstur. Botoksun bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD'de FDA tarafından da onaylanmıştır.
  Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.
  Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.
  Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.
  ×

  Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

  ×