Estetik ve Güzellik - Hyalüronik Asit

Hyalüronik Asit

Hyalüronik asit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kolajene alternatif olan en yaygın diğer dermal dolgu hyaluronik asit de yüzdeki kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde kullanılır. Hyaluronik asit, biyolojik olarak bozunabilen, hayvansal kaynaklı olmayan, dengelenmiş hyaluronik asitten yapılır. Bu asit deride doğal olarak bulunur ve cilde dolgunluk ve hacim verir.

Hyalüronik Asit Dolgu Uygulaması

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzünüzü biçimlendirmek, çizgileri silmek ve yılların yüzünüzden götürdüklerini geri vermek mümkün.

Yüzdeki yaşlanma belirtileri, cilt altındaki yağ dokusunun kaybı, cildin yapıtaşları olan kolajen ve elastin liflerinin zayıflaması ve yer çekiminin de etkisiyle yumuşak dokuların yer değiştirmesi olarak karşımıza çıkar. Yüze yıllarla beraber kaybettiği hacmi geri vermek ve ince çizgilerin, kırışıklıkların içini doldurarak daha pürüzsüz bir görünüm yaratmakta altın standart hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri, sadece yaşlanma etkilerini silmekte değil, daha çekici dudaklar, daha orantılı, daha estetik bir yüz ve daha nemli bir cilt yaratmakta da en etkili ve en güvenli tedavilerden biridir.

Hyalüronik asit nasıl etki ederler?

Hyalüronik asit bazlı dolguların aktif maddesi vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asittir. Bu maddenin en önemli özelliği moleküler ağırlığının binlerce katı ağırlıktaki su molekülünü kendine bağlamasıdır. Söz konusu özelliği sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir, kırışıklıkları, çizgileri içten dışa doldururlar.

Hyalüronik asit nerelerde uygulanır?

Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları dudaklara hacim vermek, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yüz ovalini şekillendirmek ve yüzdeki asitmetri problemini yok etmede altın standarttır. Kırışıklıkların içini doldurmak, ince çizgileri hafifletmede de en etkili tedavi dolgu maddesi enjeksiyonlarıdır. Burundaki kusurları kamufle etmek, çene hattını güçlendirerek daha orantılı bir yüz yaratmak gibi farklı kullanım alanları da vardır. Hyalüronik asit enjeksiyonları suyu kendine bağlama özellikleri ile yüze, dekolte bölgesi ve ellere nem vermekte de kullanılır. Nemlendirme amaçlı vermek için uygulanan formları daa farklı bir moleküler yapıya sahiptir ve farklı enjeksiyon tekniğiyle uygulanır.

Neden hyalüronik asit bazlı dolgular tercih edilmeli?

Alerjik reaksiyona neden olmazlar. Yüzde son derece ciddi deformasyonlara, geri dönüşü olmayan estetik sorunlara yol açan kalıcı dolguların aksine, son derece güvenlidirler.

Uygulama öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Güvendiğiniz ve bu konuda deneyim sahibi bir uzmana başvurun. Bu uzman, bir plastik cerrah, dermatolog ya da medikal estetik doktoru olabilir. Seçtiğiniz doktorun hyalüronik asit bazlı, yani vücut tarafından emilebilen, etkisi kalıcı olmayan ürünler kullandığından ve bu ürünlerin güvenilir markalar olduğundan emin olun. Eğer uygulama yapılacak bölgeye daha önce herhangi bir anti-aging tedavi, dolgu enjeksiyonu, cerrahi müdahale yapıldıysa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Hyalüronik asit işlem nasıl geçer?

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjeksiyonundan önce uygulama yapılacak bölgeye anestezik etkili topikal bir krem uygulanır. Krem, etki etmesi için cilt yüzeyinde 20-30 dakika kadar bekletildikten sonra işleme geçilir. Dolgu enjeksiyonu 15-20 dakika gibi kısa bir sürede biter. Uygulamadan hemen sonra gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Yan etkiler nelerdir?

Enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik ve hafif bir kızarıklık olması normaldir. Tüm bu şikâyetler birkaç gün içinde tamamen geçer.

Sonuçların etkisi ne zaman ortaya çıkar?

İşlemin etkisini hemen görebilirsiniz. Ancak uygulama yapılan bölgenin son halini alması için ödemin tamamen geçmesi gerekir, bu da bir hafta- on günü bulacaktır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılıkları 6-8 ay kadardır. Bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dolgunun en çok kullanıldığı bölgeler nereleridir? Az bilinen bir bölge var mıdır?

Dolgunun en yaygın kullanıldığı bölge yüz bölgesidir. Yüz bölgesinde özellikle kırışıklıkların ve izlerin ortadan kaldırılması amacı ile uygulanır. Bunun dışında yüzün şekillendirilmesinde yani yer çekimin etkisine bağlı zaman içerisinde gerçekleşen ovalite kaybının düzeltilmesinde kullanılır. Yüzde kullanıldığı başlıca bölgeler dudak bölgesi, nazolabial oluklar,  marionette çizgileri ve elmacık kemiği bölgesidir. Bunun dışında şakak bölgesindeki çukurlaşmanın düzeltilmesi, kaşların kaldırılması, burun kontürünün düzeltilmesi, çene ve Jawline hattının düzeltilmesi ve botoksla tümü ile açılmayan kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Dolgu aynı zamanda meme bölgesi ve bacak düzgünleştirme ve eldeki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak amacı ile kullanılabilir. Özellikle burun ve çene bölgesine yapılan uygulamalar, gözaltı oluğu bölgesi ve şakak uygulaması daha az yapılan uygulamalardır.

Dolgu yaptırmanın zararı var mıdır? Zararlı olmaması için nelere dikkat edilmelidir?

Süre içerinde sentetik ve yarı sentetik birçok dolgu maddesi kullanılmıştır. Ancak bunların yan etkilerinin ileri düzeyde olması ideal dolgu maddesinin vücut tarafından tümü ile ortadan kaldırılabilecek bir madde ihtiyacını doğurmuştur. Bugün bu özelliği taşıyan başlıca dolgu maddesi hyaluronik asittir. Bunun dışında yağ enjeksiyonları da güvenilir dolgu uygulamalarına örnektir.
Öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur, dolgu maddesinin hyaluronik asit içerikli olmasıdır. Uygulamanın mutlaka bu konuda yetkin hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Kötü dolgu var mıdır?

Hyaluronik asit içermeyen dolgular tercih edilmemelidir. Zira vücudun tümü ile ortadan kaldıramadığı her madde zaman içerisinde gelişebilecek yabancı cisim reaksiyonuna bağlı komplikasyonlara neden olacaktır. Doğal görüntünün dışında her türlü suni değişim görüntüsü oluşturan uygulama en hafif hali ile kişiye uygun olmamaktadır. İyi dolgu uygulaması nedeni anlaşılmayan bir güzelleşme ve gençleşme sağlar.

Dolgu malzemeleri insan vücuduna uyumlu mudur? Alerji yapar mı?

Başlıca kullandığımız hyaluronik asit vücudumuzda yaygın olarak bulunan su tutucu ve dolaşım artırıcı özellikleri olan, polisakkarit yani şeker türevi bir maddedir. Doku tarafından tümü ile metobolize edilmiş özelliktedir. Uygulama sonrası hyaluronik asit ile yapılan her dolgunun yan etkileri ortadan kaldırılabilir. İşlem sonrası zaman zaman kızarıklık, morluk benzeri geçici yan etkiler görülebilir.

Dolgu ne kadar dayanır? Çıkarılması için ayrı bir operasyon gerektirir mi?

Hyaluronik asit dolgusu içerdiği hyaluronik asit yoğunluğuna göre 4 ile 18 ay kalıcı etki sağlar. Tümü ile dokuyla uyumlu bir madde olduğundan dolayı ifade ettiğimiz süreler içerisinde kendiliğinden eriyecektir.

Dolgu uygulaması nasıl olur? Acı verir mi? İyileşme süreci var mıdır, nasıldır?

Dolgu uygulaması çok ince iğneler aracılığı ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Uygulama ortalama 15 ile 45 dakika süreler içerisinde kişiye yapılabilir. Kişi günlük aktivitesine hemen geri döner. İşlem sonrası kızarıklık, morluk ve ödem benzeri durumlar zaman zaman ortaya çıkabilir. Bunlar 2 ile  7 gün içerisinde ortadan kalkar.

Dolgu yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Dolgu yaparken ilk dikkat edilmesi gereken kişinin gerçekten dolguya ihtiyacı olup olmadığıdır. Ek olarak hastanın ne tür beklentilerle dolgu yaptırmak istediği iyi anlaşılmalıdır. Dolgu yapıldığı miktara paralel etki gösteren bir uygulamadır. Dolgunun ihtiyaçları karşılayacak miktarda ve yüz orantısını bozmayacak şekilde uygulanması gerekir.

Hyalüronik asit Dolgu Uygulaması Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (+9)0242 513 33 30 no’lu telefondan Medilase Estetik ve Güzellik Merkezini arayarak Hyalüronik asit fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Medikal Estetik Danışmanlığı

Siz değerli misafirlerimizi, yeniden doğuşa, zindeliğe, sağlığa, yaşam kalitesine ve sevincine, estetik güzelliğe merhaba demeye davet ediyoruz. Dileğimiz, merkezimizde kendinizi evinizde hissetmeniz ve sizlerin isteklerini, beklentilerini en doğru biçimde algılayarak, fazlası ile yerine getirmektir. Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi atmosferi; anlayış, güzellik ve karşılıklı sempati ile doludur.


Daha fazla bilgi

Hyalüronik asit Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Hyalüronik asit nedir? Hyalüronik asit nasıl etki eder? Hyalüronik asit ne işe yarar? Hyalüronik asit hangi sorunlarda etkili oluyor? Hyalüronik asit yapılan bölgede komplikasyon olur mu? Hyalüronik asit yaptırmada herhangi bir risk var mı? Hyalüronik asit işlemi nasıl uygulanıyor? Hyalüronik asit uygulamasını kim yapıyor? Hyalüronik asit uygulaması etkisini ne zaman gösterir? Hyalüronik asit yan etkisi var mı? Hyalüronik asit etkisi ne kadar sürer? Hyalüronik asit kimlere uygulanır ve yaş sınırı var mı? Hyalüronik asit hangi amaçlarla kullanılıyor? Hyalüronik asit sonrası denize girilir mi? Hyalüronik asit fiyatları nelerdir

  Hemen Doktorunuza Sorun

  Doktora soru sor, anında cevap al bölümünde Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi doktor ve estetisyenlerine sağlık, bakım, estetik ve güzellik ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Uzmanlarımızın cevapları size e-posta adresiniz üzerinden iletilecektir  SIK SORULAN SORULAR; Tüm işlem, tedavi ve uygulamalar hakkında bilgi, sağlık, bakım önerileri, etkili estetik ve güzellik sırları ve tavsiyeleri, doktora sorulmuş sorular ve cevapları

  Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.
  Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.
  Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.
  Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoksdinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.
  Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk saflaştırılmış nörotoksin kompleksibotokstur. Botoksun bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD'de FDA tarafından da onaylanmıştır.
  Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.
  Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.
  Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.
  ×

  Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

  ×