Estetik ve Güzellik - Masaj Nedir? Masaj Tedavi Yöntemleri

Masaj Nedir? Masaj Tedavi Yöntemleri

Masaj Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır. Masaj, keyif veya lüks değil, tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken koruyucu tıbbi bir tedavidir.

Masaj Nedir?

Masaj terapisinin dünyadaki kültürlerde uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Günümüzde insanlar sağlıkla ilgili çeşitli amaçlar için birçok farklı masaj terapisi kullanmaktadır. Birçok ülkede, masaj terapisi, bazı geleneksel kullanımlara rağmen, tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Masaj, kısaca vücut yüzeyinde el, elektrik, su aracılığıyla çeşitli işlemler yapma biçiminde, iyileştirme ve bakım yöntemi olarak tanımlanabilir. Elbette bu işlemi yaptırırken güvenilir bir masaj salonu bulmak da oldukça önemlidir.

En Çok Tercih Edilen Masaj Türleri Nelerdir?

 En çok tercih edilen masaj türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Klasik (İsveç) Masaj
 2. Relax Masaj
 3. Antistress Masaj
 4. Medikal Masaj
 5. Aromaterapi Masaj
 6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı
 7. Spor Masajı
 8. Ayak (Refleksoloji) Masajı
 9. Thai Masajı
 10. Bali Masajı
 11. Derin Doku Masajı
 12. Selülit Masajı
 13. Prenatal Masaj

Hangi Masaj Ne Anlama Geliyor?

1. Klasik (İsveç) Masaj Nedir?

İsveç masaj terapisi, çoğu insan için masaj denildiği zaman akla ilk gelen yöntemdir. Günümüzde en çok bilinen masaj tipi olarak İsveç masaj tekniğinin temel hedeflerinden biri, tüm vücudu gevşetmektir. Bu yöntem, kasları kalbe dönen kan yönünde uzun kayma darbeleriyle ovalayarak gerçekleştirilir. Ancak İsveç masaj terapisi rahatlamanın ötesinde farklı yararlar da içerir. İsveç masajı, kandaki oksijen seviyesini arttırmak, kas toksinlerini azaltmak, tansiyonu arttırmak ve gerginliği kolaylaştırmak için esnekliği arttırmada son derece faydalıdır.

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından yürütülen ve The New York Times’ta yayınlanan bir araştırma, 45 dakikalık İsveç masajı alan gönüllülerin, stres hormonu kortizol ve arginin vasopressin-a düzeylerinde anlamlı düşüşler yaşadığını tespit etti. Gönüllülerde ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücrelerinde ve bağışıklık hücrelerinde soğuk algınlığı ve grip ile mücadeleye yardımcı olabilecek lenfositlerin sayısında bir artış da gözlenmiştir.

İsveç masaj teknikleri arasında eller ve avuç içi tarafından uygulanan dairesel basınç, sert yoğurma, vurmalı vuruş, bükme ve germe sayılabilir. İsveç masaj seansınız öncesinde ve sırasında, profesyonel masaj terapistinizle iletişim teşvik edilir, böylece masajınız ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilir.

2. Relax Masaj Nedir?

Bu masaj tedavisi stres atmak, gevşemek ve rahatlamak için mükemmel bir yoldur. Hafif, akıcı vuruşlar ve yüksek kaliteli yağ kullanarak, masaj terapistiniz kaslarınızı dikkatlice serbest bırakacak ve sinir sisteminizi sakinleştirecektir. Kendiniz küçük bir bakıma ihtiyaç duyarsanız nazik ve besleyici olan bu masajı tercih edebilirsiniz.

Yüksek stres yaşayan herkes bu tedavinin faydalarını hissedecektir. Bir akşam, hafta sonu ya da ne zaman kendinize zaman ayırırsanız tercih edebileceğiniz  bu hafif masaj:

Relax masajın faydaları:

 • Merkezi sinir sistemini sakinleştirir.
 • Bir rahatlık ve güven hissi verir.
 • Vücuttaki kortizol seviyelerini azaltır, stresi azaltır.

Tamamen rahat olmanızı sağlamak için tedavinizi alacağınız odadaki ışık ve sıcaklığı profesyonel, sertifikalı masaj uygulayıcınız ayarlayacaktır. Terapistiniz, hafifçe gerginlik alanlarını serbest bırakmak için yatıştırıcı, yüksek kaliteli yağ kullanacaktır.

3. Antistress Masaj Nedir?

Stres önleyici masaj, sırtın tedavi edici masajı ile rahatlama masajının birleşimidir.

Stresi hafifletmeye yardım etmenin yanı sıra, anti-stres masajı dengeyi sağlamak, aynı zamanda gerginliği ve ağrılı koşulları gidermek için kullanılır.

Klinik çalışmalar düzenli masajın sadece stres vücudunu rahatlatmakla kalmayıp, düşük bağışıklık sistemini de engellediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin genel işlevini geliştirdiğini, serotonin salgılanmasını arttırdığını ve ilk satır olan hücrelerin sayısını artırdığını göstermiştir.

Stres önleyici masaj, kronik hastalığı olan insanlarda ağrıyı gidermenin ve azaltmanın doğal bir yolu olarak kullanılır. Rahatsızlık, uyku kalitesi birçok sorundan kaynaklanır ve bu masaj uykusuzluk için en iyi “ilaç” lardan biridir. Bu masaj, hormonal stresi, kortizolü azaltır, bu da gerginliğin ve gerginliğin azalmasını önemli ölçüde etkiler. Bu masaj için aromaterapi etkisine sahip özel anti-stres yağları kullanılır, çünkü rahatlama açısından merkezi sinir sistemini koku alma duyusuyla uyarırlar.

 4. Medikal Masaj Nedir?

Geleneksel masajın aksine, tıbbi masaj, doktorun tedavi planının bir parçası olarak belirli bir tıbbi tanıya odaklanır ve karpal tünel sendromu ve migren gibi çeşitli hastalıklar için önerilebilir. Kendine özgü bir masaj tarzı değildir, ancak kişiye özgü tıbbi hedeflere ulaşmak için pratikte çeşitli masaj tekniklerini uygulanır.

Hastalar çok sayıda kronik problem için daha büyük bir fizik tedavinin bir parçası olarak tıbbi masaj yaptırabilirler. Otururken bel veya boyun ağrısı çeken bir çalışandan, spor yaparken kas çeken bir sporcuya, uygulama yerelleşmiş sorunları tedavi etmek için genel masaj yöntemlerini kullanır. Alanda eğitim, germe noktası terapisinin yanı sıra gerdirmeyi de içerebilir. İlgili soruna göre farklı masaj teknikleri masaj salonunda uygulanacaktır.

5. Aromaterapi Masaj Nedir?

Aromaterapi masajı, masaj yağı veya esansiyel yağlar (yüksek konsantre bitkisel yağlar) içeren losyon kullanan İsveç masaj terapisidir. Aromaterapi masajı sırasında, bu esansiyel yağ moleküllerini hem kokluyor hem de masaj yoluyla cildinize çekiyorsunuz. Bu masajın beyin sinir sistemini etkilediği bilinen bir bölge olan limbik sistemi etkileyerek zihninizde ve vücudunuzda faydalı değişiklikleri sağladığı düşünülmektedir.

Aromaterapide kullanılan her uçucu yağın farklı özelliklere sahip olduğu söylenir. Örneğin, bir kısmı sakinleşir ve diğerleri enerjik ve rahat hissetmenizi sağlar.

Yaygın olarak kullanılan bazı aroma terapi masaj yağları ve bunların özellikleri:

 • Sakinleştirici: papatya, lavanta ve sardunya yağı
 • Canlandırıcı: ylang-ylang, adaçayı adaçayı, gül ve neroli yağı
 • Enerji verici: biberiye yağı
 • Arındırma: okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı

Neredeyse her masaj kliniğinde veya spa’da aromaterapi masajı bulabilmenize rağmen, tedavi tarzı, kişiselleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi çok değişir.

Birçok masaj terapistinin önceden karıştırılmış bir veya daha fazla karışımı vardır ve sağlık kaygılarınıza dayanarak karışımı seçer. Gevşeme ve stres atma için yapılan bir masaj muhtemelen lavanta esansiyel yağını içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek sizi seçim sürecine dahil edebilir.

6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı Nedir?

Bu masaj türü genellikle tutulmalara ve fıtıklara karşı, destek tedavi olarak tercih edilir. Bu nedenle doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulan programa göre uygulanır.

Genellikle uykusuzluk durumlarında ya da ağrı ve tutulmalarda baş masajı tavsiye edilir. Migren gibi kronik rahatsızlıklarda da rahatlatıcı yağlarla birlikte baş masajı uygulanır.  Boyun masajı da yine benzer şikayetlerle gelen hastalara uygulanır. Ancak yine hassas bölge olan omuzda, masaj uygulayıcınızın sertifikalı olması, bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İlgili hareketlerin doktor tavsiyesi üzerine uygulayıcılığını da masaj uzmanı gerçekleştirebilir.

Çalışan kişilerde çeşitli nedenlerle omuz tutulmaları, duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar gibi durumlarda omuz masajı gerekebilir. Bununla birlikte sırt masajı da devam niteliğindedir. Omurgayı rahatlatmak, kasların gevşemesini sağlamak ve daha ergonomik hale gelebilmek için ilgili bölgeye masaj uygulanır.

Bel masajı da masaj salonlarında özellikle fıtık ve benzeri durumlarla uğraşan kişilere uygulanmaktadır. Elbette sağlığı tehdit etmeden doğru noktalara doğru hareketlerle müdahale etmek kişiyi rahatlatmaktadır.

7. Spor Masajı Nedir?

Spor masajı, gevşeme ve ağrı hafifletmeyi desteklemenin ötesine geçer. Vücudun fiziksel aktivite ile ilgili yaralanmalardan kurtarılmasına ek olarak, performansı artırmaya ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Spor masajı, özellikle koşucular, bisikletçiler, raket sporcuları ve halterciler için tekrarlanabilir. Bu masaj türü, kas gerginliğinin serbest bırakılmasına yardımcı olur ve daha güvenli bir sonraki egzersiz için doku tamirini ve kas dengesini geliştirir.

8. Ayak (Refleksoloji) Masajı Nedir?

Refleksoloji, ağrı ve vücudun herhangi bir yerinde başka faydalar sağlamak için ellere ve ayaklara basınç uygulanmasını içeren bir masaj şeklidir.

Refleksolojinin altında yatan teori, enerji ve vücuttaki enerji kanallarından belirli organlara ve vücut kısımlarına enerjisel olarak bağlanan ayak ve ellerde belirli noktaların veya “refleks alanlarının” olmasıdır. Refleks bölgelerine baskı uygulayarak, bir refleksolojistin enerji tıkanıklıklarını giderdiği ve ilgili vücut bölgesindeki sağlığı arttırdığı söylenir.

Refleks alanlarına ve bunlara karşılık gelen vücut kısımlarına bazı örnekler:

 • Baş bölgesi ayak parmaklarının uçlarında
 • Kalp ve göğüs ayak topuğunun etrafında
 • Karaciğer, pankreas ve böbrek ayak kemerinde
 • Bel ve bağırsaklar topuğa doğu

Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e geri dönmesine rağmen, kulak, burun ve boğaz doktoru William H. Fitzgerald, 1915’te bu “bölge tedavisi” kavramını ortaya koydu. Amerikalı fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’larda bölge teorisini daha da geliştirdi. Refleksologlara göre, refleks noktalarına baskı, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını uyarır.

9. Thai Masajı Nedir?

Geleneksel İsveç masajınızdan bir değişiklik yapmak için Thai masajı tam da aradığınız şey olabilir. Masaj yağlarını kullanan ve masaj masasında uygulanan masajların aksine bu tür, tamamen yerinizde yastıklıyken genellikle yerdeki yastıklı bir minder üzerinde yapılır.

Daha popüler masaj formlarına özgü rahatlatıcı kayma ve yoğurma hareketleri yerine, Thai masajı, gerginliği azaltmak ve esnekliği ve hareket aralığını arttırmak için germe, çekme ve sallama teknikleri kullanır. Bu yüzden bu masaj türüne “tembel kişi yogası” da denir.

Terapist, sizi yoga tarzında uygun şekle taşımak için ellerini, dizlerini, bacaklarını ve ayaklarını kullanır ve ayrıca derin kas sıkışması, eklem hareketliliği ve akupressür uygular. Thai masajı ayrıca, eski Asya kültürüne göre, vücuttaki ince enerjik alanı tedavi eden enerji çalışmalarından da yararlanır. Bu enerjinin akışındaki tıkanmaları, eksiklikleri ve dengesizlikleri düzeltir ve bunun ardından müşterinin sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

10.  Bali Masajı Nedir?

Bali masajı, tam vücut, derin doku, bütünsel bir tedavidir. Bali masajı, vücudunuzun etrafındaki kan, oksijen ve “qi” (enerji) akışını teşvik etmek ve rahatlama hissi, sakin ve derin bir rahatlama hissi vermek için hafif gerilmeler, akupunktur, refleksoloji ve aromaterapi kombinasyonunu kullanır. Bali masajı, cildin yuvarlanması, yoğrulması ve inmesi ve uçucu yağların aromalarıyla birlikte basınç noktası uyarımı gibi çeşitli teknikler kullanır.

Bali masajı, çeşitli masaj tekniklerini tecrübe etmek, rahatlamak için yardıma ihtiyaç duymak ya da biraz düşük hissetmek istiyorsanız, tercih etmek için iyi bir tedavi yöntemidir. Tutumlu bir rahatlama masajı olan bu tedavi sakinleşmenize yardımcı olacaktır, ancak dolaşımınızı artıracak ve fiziksel sorunları gidermek için düğümlü dokuyu hedef alacaktır.

Bali masajı genellikle masaj koltuğunda yapılır, ancak yer yatağında da yapılabilir. Aromaterapi, Bali masajının önemli bir bölümünü oluşturur. Kokulu masaj yağı kullanımı çok etkili olabilir, esansiyel yağların aroması zihni rahatlatır. Masaj yağı ayrıca masaj darbelerinin akıcı ve sürtünmeden arındırılmasına yardımcı olur ve bu da daha rahat bir tedavi sağlar.

Derin, düğümlü doku ve kas hasarı üzerinde çalışmak için terapist masaj sırasında oldukça derin baskı kullanabilir. Terapistiniz ayrıca, gerginliği azaltmak ve cilt yüzeyine daha yakın olan kaslardaki dolaşımı iyileştirmek için uzun, hafif vuruşlar ve yoğurma kullanacaktır. Seanslar genellikle yaklaşık bir saat sürer.

11. Derin Doku Masajı Nedir?

İsveç ve Bali masajlarının yeterli gelmediği durumlarda derin doku masajı uygulaması tercih edilir. Kulunç ya da kas tutulması gibi durumlarda sert basınç uygulanması gereken vakalarda derin doku masajı uygulanır. Bu sayede kasların esnemesi ile ağrılı şikayetlerin giderilmesi hedeflenir.

Düşük tempoda uygulanan masajın basıncı ise yüksektir. Bu sayede yanlış hareketten, stresten ya da benzer durumlardan dolayı kilitlenen noktaların açılması ve rahatlaması sağlanır.

12.  Selülit Masajı Nedir?

Selülit, cildin orta katmanına taşan konsantre bir yağ hücresi topluluğudur; burada estetik olmayan, çukurlu bir cilt yüzeyi oluşturmak için bağ dokusunu çekerler.

Bir selülit masajı, dolaşımın ve besin alanlarının sorunlu bölgelere akmasını sağlamak için vücudun farklı kısımlarını yoğurarak ve farklı metotlarla masaj hareketleri yaparak selüliti azaltmayı hedefler. Düzenli masaj bu bölgedeki dokuların daha fazla bozulmasını önlemeye yardımcı olur ve hem ağrıyı hem de şişliği azaltır.

Bu profesyonel ve kişisel masaj teknikleri ve rutinleri tek başına selülitinizi tamamen ortadan kaldırmayacaktır, ancak önemli yaşam tarzı değişiklikleri de yaparsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

13. Prenatal Masaj Nedir?

Araştırmalar, masajın vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltabileceğini ve kaslarınızı gevşetip gevşetebileceğini gösteriyor. Ayrıca masaj, hamileyken çok önemli olan kan akışını artırabilir ve lenfatik sisteminizin toksinleri vücudunuzdan akıtarak en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar.

Hamilelik sırasında düzenli doğum öncesi masajları sadece rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk, eklem ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, bacak krampları ve siyatik rahatsızlıklarını da hafifletebilir. Ek olarak, el ve ayaklarınızdaki şişliği azaltabilir, karpal tünel ağrısını hafifletir ve baş ağrıları ve sinüs tıkanıklığını azaltır. Bazı bilimsel çalışmalara göre, masaj ilaç kullanmadan da depresyonu kaldırabilir.

Prenatal masajlar, hamilelik sırasında geçirdiğiniz anatomik değişikliklere uyarlanır. Böylece klasik masajdan farklı olarak büyüyen karnınıza göre konumlandırılırsınız. Doğum öncesi masaj sırasında bacaklarınızda derin dokunun çalışmasını beklememelisiniz. Nazik basınç güvenli olsa da hamileler kan pıhtılarına karşı hassastır. Bu nedenle herhangi bir tehlike oluşmaması için böyle bir uygulama yapılmaz. Masaj uygulayıcınızla da bu anlamda iletişimde kalmanız rahatlamanızı ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Masaj genellikle tamamlayıcı ve bütünleştirici tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Çok çeşitli tıbbi durumlar için standart tedavilerin yanı sıra masaj tedavisi giderek daha fazla önerilmektedir.

Masajın yararları üzerine yapılan çalışmalar stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmada etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir. Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı çalışmalar aşağıdaki gibi rahatsızlıklarda masajın da yararlı olabileceğini buldu:

 • Kaygı
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı
 • Fibromiyalji
 • Baş ağrısı
 • Strese bağlı uykusuzluk
 • Miyofasiyal ağrı sendromu
 • Yumuşak doku soyları veya yaralanmaları
 • Spor yaralanmaları
 • Temporomandibular eklem ağrısı

Yukarıdaki gibi belirli durumlar veya hastalıkların tedavisinde sağladığı faydaların ötesinde, bazı insanlar masajdan hoşlanırlar, çünkü masaj yaptırmak genellikle bakım, rahatlık ve bağlantı hissi verir. Avantajlarına rağmen, masaj düzenli tıbbi bakımın yerine geçme amaçlı değildir. Tedavi amaçlı masaj seansları için doktorunuza masaj desteği aldığınızı çalıştığınızı bildirin ve standart tedavi planlarınızı takip ettiğinizden emin olun.

Masaj Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (+9)0242 513 33 30 no’lu telefondan Medilase Estetik ve Güzellik Merkezini arayarak Masaj fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Medikal Estetik Danışmanlığı

Siz değerli misafirlerimizi, yeniden doğuşa, zindeliğe, sağlığa, yaşam kalitesine ve sevincine, estetik güzelliğe merhaba demeye davet ediyoruz. Dileğimiz, merkezimizde kendinizi evinizde hissetmeniz ve sizlerin isteklerini, beklentilerini en doğru biçimde algılayarak, fazlası ile yerine getirmektir. Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi atmosferi; anlayış, güzellik ve karşılıklı sempati ile doludur


Daha fazla bilgi

Masaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Masaj nedir? Masaj nasıl etki eder? Masaj ne işe yarar? Masaj hangi sorunlarda etkili oluyor? Masaj yapılan bölgede komplikasyon olur mu? Masaj yaptırmada herhangi bir risk var mı? Masaj işlemi nasıl uygulanıyor? Masaj uygulamasını kim yapıyor? Masaj uygulaması etkisini ne zaman gösterir? Masaj yan etkisi var mı? Masaj etkisi ne kadar sürer? Masaj kimlere uygulanır ve yaş sınırı var mı? Masaj hangi amaçlarla kullanılıyor? Masaj sonrası denize girilir mi? Masaj fiyatları nelerdir

  Hemen Doktorunuza Sorun

  Doktora soru sor, anında cevap al bölümünde Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi doktor ve estetisyenlerine sağlık, bakım, estetik ve güzellik ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Uzmanlarımızın cevapları size e-posta adresiniz üzerinden iletilecektir  SIK SORULAN SORULAR; Tüm işlem, tedavi ve uygulamalar hakkında bilgi, sağlık, bakım önerileri, etkili estetik ve güzellik sırları ve tavsiyeleri, doktora sorulmuş sorular ve cevapları

  Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.
  Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.
  Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.
  Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoksdinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.
  Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk saflaştırılmış nörotoksin kompleksibotokstur. Botoksun bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD'de FDA tarafından da onaylanmıştır.
  Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.
  Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.
  Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.
  ×

  Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

  ×