Mezoterapi

Mezoterapi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mezoterapi Nedir?

Michel Pistor tarafından uygulanan estetik amaçlı tıbbi bir işlemdir. Mezoterapi dünya genelinde cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Mezoterapi’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Saçlar

Saç dökülmesi: Saç dökülmesine karşı önleyici ayrıca saç tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Saç dökülmesi yani alopesi saçın bölgesel olarak azalması ya da tamamen yok olmasıdır. Saça nasıl uygulandığına bakıldığında ise şırınga ile deri altına özel iğneler yardımıyla vitamin, mikro elementler ve besleyici enzimler enjekte edilir. Bu sayede saç köklerine direk olarak oksijen ve almamız gereken vitaminler ulaşır böylece saçlar güçlenir, kırılmalar azalır, saç ektirmeye gerek kalmadan mezoterapi yöntemiyle saç problemleri çözüme nispeten kavuşmuş olur.mezoterapi-tedavisi

Selülit tedavisi

Vücudun bazı bölgesinde meydana gelen selülitlerin tedavisinde kullanılır. Mezoterapi bölgesel yağlanmada, selülit tedavisinde ve saç dökülmelerini önlemek amacı ile yapılır. Selülit tedavileri 4-10 hafta arası sürmektedir. Derinin altına enjekte edilen maddeler kan dolaşımını düzenler ve ciltteki dalgalı görüntüyü yok eder. Bölgesel bazlı uygulanan mezoterapi ise karın, kol, bel bölgelerinde alternatif bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Cilt tedavisi

Cilt dokularının tedavisi edilmesinin gerektirdiği durumlarda kullanılır. Cilt mezoterapisiyle de güneş, stres, çevresel etkenlere bağlı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, sarkmalar, kırışıklıklar giderilir ve daha canlı, genç ve sıkılaşmış bir görünüme kavuşulur.

Mezoterapinin faydaları

 • Kırışıklık, çatlak, leke gibi cilt sorunlarını, selülitleri, bölgesel yağları giderebilir.
 • Kelliği önleyebilir ve alepsi (saçkıran) gibi bazı saç sorunlarını tedavi edebilir.
 • Kronik-akut ağrıları dindirebilir.
 • Bazı romatizmal enfeksiyonlara, damar rahatsızlıklarına iyi gelebilir.
 • Sporcu yaralanmalarını iyileştirebilir.

Mezoterapi Tedavisi Sonrası

Bütün tıbbi tedavilerde olduğu gibi mezoterapi tedavisi sonrası da yapılan operasyonun iyi sonuç vermesi açısından bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mezoterapi tedavisinden sonra uygulama alanında genellikle morluklar oluşabilir. Oluşan morluklar küçüktürler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Mezoterapi tedavisinden sonra bir hafta süresince kesinlikle denize ve suya girilmemelidir. Bu süre boyunca güneşten korunmalı, bir hafta solaryum alınmamalıdır. Uygun güneş koruyucuları kullanılabilir. Tedavi bölgesine kapatıcı (fondöten vb.) sürülmemelidir.

Mezoterapi türleri

İğnenin enjekte tekniğine göre 3 farklı mezoterapi türü vardır. Bunlar nokta nokta, kapsamlı ve üst deri enjeksiyonlarıdır. Mezoterapi uygulama bölgesine göre de vücut, yüz, saç mezoterapisi olarak türlere ayrılır. Ayrıca mezoterapi uygulanma şekline göre iğneli ve iğnesiz mezoterapi olarak 2’ye ayrılabilir.

Vücut ve yüz mezoterapisi

Tedavi kullanım alanı sivilce, çıbancıklar gibi akne ve akne izleri, ciltte oluşan doğum veya yaşlılık lekeleri gibi her türlü cilt lekesi, ciltte gelişen yara izleri, ergenlik veya doğum çatlakları, zona gibi cilt rahatsızlıklarıdır. Ayrıca yüzü gençleştirip ten rengini düzeltebilir.

Yüz Mezoterapisi

Cilt ve yüz mezoterapisi nasıl uygulanır?

 • Bu mezoterapi türünde doğrudan cildin ilk ve orta katmanına birer damla hyaluronik asit yüzeyel enjeksiyon yöntemi uygulanır. Bu, hücre aktivitesini beslemeye ve gençleştirmeye; ayrıca kolajen’le elastin üretimini uyarmaya yardımcı olur.
 • İlaç karışımını hedef bölgeye enjekte etmek için bir mikro iğne kullanılır ve bir dizi enjeksiyon yapılır. Enjeksiyonlar soruna bağlı olarak cildin yaklaşık 1-4 milimetre derinliklerine iletilebilir.
 • Etkili sonuç için 1 hafta arayla 6-10 seans yapılır.
 • Hastanın ağrı eşiğinin seviyesine göre tedavi edilecek bölgelere topikal anestezi uygulanabilir. Mezoterapiden yarım saat önce cilde 30-40 dakika anestezik krem uygulayarak lokal anestezi yapılır. Mezoterapi tedavi süreleri işlemin uygulandığı alanın genişliğine göre 20-45 dakika arasındadır.
 • İşlem sonrası iyileşme süresi kısmen hastaya bağlıdır. Bazı hastalar aynı gün rutin işlerine dönebilirken bazıları şiddetli şişlik ve rahatsızlıklar yaşayabilir.
 • İşlemden sonra 24-48 saatte geçecek bazı yüzeysel şişlikler ve minik iğne izleri görülebilir. Göz çevresindeki iyileşme biraz daha uzun sürebilir.

Cilt ve yüz mezoterapisinin faydaları

 • Cildi gençleştirmek
 • Cildin nem içeriğini artırarak dolgun, sert ve sağlıklı görünmesini sağlamak
 • Ellerde, dekolte ve boyun bölgesinde cilt sıkılığını ve elastikiyetini artırmak
 • Çiller dâhil her türlü pigmentasyon sorunlarını çözmek, cilt rengini iyileştirmek
 • Cildi tüm lekelerinden, çatlaklardan ve cilt yaralarından arındırmak
 • Gözaltı morluk ve torbalarını ortadan kaldırmak
 • Kırışıklıkları önlemek
 • Cansız, yorgun, mat görünümlü cildi parlatmak
 • Selülitleri tedavi etmek ve bölgesel yağları eritmek

Saç mezoterapisi cerrahi olmayan kozmetik bir saç restorasyon işlemidir. Kellik, saç dökülmesi, saçkıran gibi saç problemlerinin tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesi sorunlarının çoğu besin eksikliğinden, kafa derisinde kan dolaşımı azalmasından, saç folikülü çevresindeki hormon dengesizliklerinden ve androjen DHT kaybından kaynaklığından tedavinin özü bu sorunların giderilmesine dayanır.

Saç Mezoterapisi ve Tedavisi

Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?

Yüzeysel mikro enjeksiyonlar, kılların doğal rejenerasyon (kendini yenileme) ve çoğalma sürecini uyarmak için cildin ilk tabakasının yaklaşık 1 mm derinliğinde bulunan orta tabakaya yerleştirilir.
Saç dökülmesine karşı uygulanacak tedavi işlemi hastaya özeldir. Bir seans tedavi gerektiren alanın büyüklüğüne bağlı olarak 10-30 dakika sürer. Genellikle kafa derisine bitki özleri, vitaminler veya saç tedavisinde onaylanmış finasterid gibi ilaçlar kullanılır.
Saç derisindeki hücrelerin canlanmasını teşvik etmek ve gerekli saç derisi koşullarını oluşturmak için ilk 2-3 ay boyunca her 2 haftada bir en az 10 yoğun tedavi seansı uygulanabilir. Üç aydan sonra seans araları uzayabilir.
Bazı insanlar tedavinin ilk birkaç haftasında olumlu sonuçlar alabilir. Bu süre saç dökülmesinin ciddiyetine ve bireyin tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak uzayabilir. Hastalar tedavinin ilk 2-3 ayında önemli sonuçlar gözleyebilir ancak tedavinin tam etkisi 6 ay sonra görülür.

Saç mezoterapisinin faydaları

 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Saç büyümesini uyarır.
 • Saç kırılmasını önler.
 • Yeni saç köklerinin oluşumunu hızlandırır.
 • Saç derisindeki hasarlı dokuları onarır.
 • Kepekleri azaltır.
 • Saç derisinde kan dolaşımını artırır.

İğnesiz mezoterapi nedir?

İğnesiz mezoterapide, geleneksel mezoterapi çözümleriyle birlikte yüksek frekanslı ultrason teknolojisi kullanılır ve tedaviye duyarlı kişilere ağrısız bir çözüm seçeneği sunulur. Ultrasonik cihaz ilaç karışımını bir iğneye ihtiyaç duymadan deriye iletir. Ayrıca hücre zarlarının geçici olarak geçirgen olmasına izin verir, böylece hücre çözeltideki besinleri emebilir.

Genellikle yüz gençleştirme, kırışıklıkları azaltma, vücut sıkılaştırma, nem dengesini sağlama, saç tedavisinde uygulanır. Enjeksiyon kullanılmadığından daha az yan etki görülür. İğnesiz mezoterapide kullanılan mezo peeling gibi başka cihaz ve uygulamalar da vardır. Ancak araştırmalara göre bunlar iğneyle yapılan mezoterapi kadar başarılı değildir. İlaçlar orta tabakaya ancak iğneler aracılığıyla etkili şekilde iletilebilir. İğnesiz mezoterapiyi bir seçenek olarak dikkatle araştırmakta fayda vardır.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi fiyatları her il, her hekim ve teknisyen tarafından farklı ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Kısaca fiyatları sabit değilir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (+9)0242 513 33 30 no’lu telefondan Medilase Estetik ve Güzellik Merkezini arayarak Mezoterapi fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz Medikal Estetik Danışmanlığı

Siz değerli misafirlerimizi, yeniden doğuşa, zindeliğe, sağlığa, yaşam kalitesine ve sevincine, estetik güzelliğe merhaba demeye davet ediyoruz. Dileğimiz, merkezimizde kendinizi evinizde hissetmeniz ve sizlerin isteklerini, beklentilerini en doğru biçimde algılayarak, fazlası ile yerine getirmektir. Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi atmosferi; anlayış, güzellik ve karşılıklı sempati ile doludur.


Daha fazla bilgi

Mezoterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Mezoterapi nedir? Mezoterapi nasıl etki eder? Mezoterapi ne işe yarar? Mezoterapi hangi sorunlarda etkili oluyor? Mezoterapi yapılan bölgede komplikasyon olur mu? Mezoterapi yaptırmada herhangi bir risk var mı? Mezoterapi işlemi nasıl uygulanıyor? Mezoterapi uygulamasını kim yapıyor? Mezoterapi uygulaması etkisini ne zaman gösterir? Mezoterapi yan etkisi var mı? Mezoterapi etkisi ne kadar sürer? Mezoterapi kimlere uygulanır ve yaş sınırı var mı? Mezoterapi hangi amaçlarla kullanılıyor? Mezoterapi sonrası denize girilir mi? Mezoterapi fiyatları nelerdir

  Hemen Doktorunuza Sorun

  Doktora soru sor, anında cevap al bölümünde Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi doktor ve estetisyenlerine sağlık, bakım, estetik ve güzellik ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Uzmanlarımızın cevapları size e-posta adresiniz üzerinden iletilecektir  SIK SORULAN SORULAR; Tüm işlem, tedavi ve uygulamalar hakkında bilgi, sağlık, bakım önerileri, etkili estetik ve güzellik sırları ve tavsiyeleri, doktora sorulmuş sorular ve cevapları

  Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenme (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için diğer seansların uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.
  Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları botoks zannedilmektedir. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.
  Hayır. Sanıldığının aksine botoks yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmez. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile bunu sağlamak, doğal bir görünüm vermek mümkündür.
  Hayır, bu mümkün değildir. Botoks doktor tarafından kas içerisine enjeksiyonla yapılır. Kremler ise cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botoksdinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde etkilidir. Kremler, cildi besleme, nemlendirme ve kollajen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup, kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botoks ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.
  Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk saflaştırılmış nörotoksin kompleksibotokstur. Botoksun bu endikasyonda kullanımı, AB ülkelerindeki yetkili kurumların yanı sıra ABD'de FDA tarafından da onaylanmıştır.
  Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.
  Botoks uygulaması sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede (24-48 saatte) düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma görülebilir.
  Sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton-Lambert sendromu, myasteniagravis gibi), hamilelere ve emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.
  ×

  Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

  ×