Sık Sorulan Sorular - Cilt analizi ne öncelikle cilt tipini tanıyalım

Cilt analizi ne öncelikle cilt tipini tanıyarak başlarız. Cilt tipi altıya ayrılır.

1) Cilt analizi – Normal cilt: Normal cilt, kadife yumuşaklığında, kaygan, küçük gözenekli, kan dolaşımı iyi, ince pigmentleşmiş ve genellikle hassas olmayan cilt tipidir. Siyah nokta, pullanma ve parlaklığa pek rastlanmaz. Yağ ve ter bezleri iyi çalıştığı için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka vardır.
2)Cilt analizi – Kuru cilt: Genellikle solgun, yağ ve nemden yoksun, gergin ve zayıftır. Pullanmaya meyillidir. Parlaklığını kaybetmiş, pürüzlü ve mat olup kaşıntı hissi vardır. Soğuk ve diğer fiziksel etkenlere karşı hassastır. Erken dönemde kırışmaya ve yaşlanmaya yatkındır. İtinalı temizlik ve bakım ister.
3)Cilt analizi – Karma cilt: Çok sık karşılaşılan cilt tipidir. Bu cilt tipinde “T” bölgesi olarak adlandırılan burun ve çene bölgesinde yağlanma, geniş gözenekler, yanak bölgesinde ise kuruluk ya da normallik gözlenir. Burun ve çene bölgesi yağ oluşumuna müsaittir.
Rahatsız edici yağlanma ve parlama varsa tedavi edilmelidir.
4)Cilt analizi – Yağlı cilt: Yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanması söz konusudur. Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir. Yer yer sivilceler görülür. Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dıştan gelen olumsuz etkilere karşı nispeten daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur. Genellikle hassas değildir. Yağlı ciltler iki ayrı görünümde olabilir.
a) Cilt analizi- Yağlı cilt: Bu cilt tipinde cildin yağlı olmasının nedeni yağ bezlerinin çok ifrazat yapmasıdır. Ciltte gözenekler büyüktür ve siyah noktalar mevcuttur. Cilt parlak görünümlüdür ve terleme eğilimi çok fazladır.
b)Cilt analizi – Kuru yağlı ciltler: 15-30 yaş arası görülür. Bu cilt tipinde yağlı ciltte olduğu gibi yağ bezlerinin anormal çalışması söz konusudur. Ancak ter bezlerinin işlevi azdır ve kurumaya meyillidir. Kaşlarda ve burun çevresinde kepeklenme artmıştır. Çevreden gelen etkilere karşı hassastır ve reaksiyon gösterebilir.
5)Cilt analizi – Hassas cilt: Dış etkenlere karşı kolaylıkla alerjik tepki ve duyarlılık gösterir. Epidermis ince, gergin ve kılcal damarlar yüzeye yakındır. Son derece özenli ve dengeli bakım gerektirir.
6)Cilt analizi – İleri yaş: Vücut yaşlandıkça faaliyetleri de yavaşlar. Hücre yenilenme hızı düşer, yağ salgısı ve nem oranı azalır. Epidermis yapısı incelir ve bağ dokusu gevşer.
Bu cilt tipinin hücre yenilenmesini teşvik edici, besleyici ve kırışık oluşumunu önleyici bakımlar ve ürünlerle desteklenmesi önemlidir.
Bu bilgiler ışığında, profesyonel bakımlar cildin yapısı ve ihtiyacına yönelik olarak yapılırsa, anlamlı ve başarılıdır.

Cilt Bakımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Alanya, Medilase Estetik ve Güzellik Merkezimizi ziyaret ediniz.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×