Sık Sorulan Sorular - Cilt Bakımı : Cildin Yapısı

Cildimiz, vücudumuzun dış yüzeyini kaplayan, kendini yenileyen ve sürekli nefes alan yaşayan bir organımızdır. Cildimiz üç ayrı tabakadan oluşur.

  1. Üst deri (epidermis)
  2. Orta deri (dermis)
  3. Alt deri (hypodermis)

Üst Deri (epidermis) : Kendisini 28 günde bir sürekli yeniler ve yeni hücreler meydana gelir. Eski ölü hücreler yüzeyden atılır. Üst deri, koruyucu tabakası sayesinde dış çevre etkilerine karşı cildi korur. Üst deri aracılığıyla cildimizden toksin maddeler dışarı atılır ve kozmetik ürünler emilir.

Orta Deri(dermis) ve Alt Deri(hypodermis) : Isıya ve soğuğa karşı koruma sağlar. Vücut ısısını damarları büzmek ve genişletmek suretiyle dengeler. Nem oluşumu ve nemin tutulması sayesinde cildin nem dengesi bu tabakada düzenlenir. Kolajen ve elastin lifleri cildin elastikiyetinden ve nem dengesinden sorumludur. Cildimizi stres, UV ışınları, dengesiz beslenme, ,sigara,alkol,çevre kirliliği gibi faktörler olumsuz etkiler. Bu durum, ciltte kolojen – elastin dokuda ve nem bazında azalmalara sebep olur.Doğal yaşlanma süreci de buna eklendiği zaman cildimizde oluşan hasarlar maksimum seviyeye ulaşır.Bu da beraberinde sağlıksız ve yıpranmış yaşlı bir cilt getirir. Ciltte erken yaşta oluşabilecek deformasyonları önleyebilmek mümkündür ve yaşlanma izleri gözle görünür şekilde azaltılabilir. Bunun için dengeli beslenme, düzenli uyku, stres ve güneş ışınlarından korunmanın yanı sıra kişisel ve profesyonel bakımlarla ürün destekleri gerekmektedir.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×