Sık Sorulan Sorular - Cilt Bakımı : Cilt Tipleri

Cilt tipi altıya ayrılır.

1) Normal cilt: Normal cilt kadife yumuşaklığında kaygan, küçük gözenekli, kan dolaşımı iyi, ve genellikle hassas olmayan cilt tipidir.Siyah nokta pullanma ve parlaklığa pek rastlanmaz.Yağ ve ter bezleri iyi çalıştığı için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka vardır.

2)Kuru cilt: Genellikle solgun, yağ ve nemden yoksun, gergin ve zayıftır. Pullanmaya meyillidir. Parlaklığını kaybetmiş pürüzlü ve mat olup kaşıntı hissi vardır. Soğuk ve diğer fiziksel etkenlere karşı hassastır. Erken dönemde kırışmaya ve yaşlanmaya yatkındır. İtinalı temizlik ve bakım ister.

3)Karma cilt: Çok sık karşılaşılan cilt tipidir. Bu cilt tipinde “T” bölgesi olarak adlandırılan burun ve çene bölgesinde yağlanma, geniş gözenekler, yanak bölgesinde ise kuruluk ya da normallik gözlenir. Burun ve çene bölgesi komedon oluşumuna müsaittir. Rahatsız edici yağlanma ve parlama varsa tedavi edilmelidir.

4)Yağlı cilt: Yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanması söz konusudur. Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir.Akne oluşumuna yatkınlık oranı çok yüksektir. Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dıştan gelen olumsuz etkilere karşı diğer cilt tiplerine göre nispeten daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur.

5)Hassas cilt: Dış etkenlere karşı kolaylıkla alerjik tepki ve duyarlılık gösterir. Epidermis ince gergin ve kılcal damarlar yüzeye yakındır. Son derece özenli ve dengeli bakım gerektirir.

6)Olgun cilt: Vücut yaşlandıkça faaliyetleri de yavaşlar. Hücre yenilenme hızı düşer,yağ salgısı ve nem oranı azalır.Epidermis yapısı incelir ve bağ dokusu gevşer. Bu cilt tipinin hücre yenilenmesini teşvik edici, besleyici ve kırışık oluşumunu önleyici bakımlar ve ürünlerle desteklenmesi önemlidir. Bu bilgiler ışığında, profesyonel bakımlar cildin yapısı ve ihtiyacına yönelik olarak yapılırsa, anlamlı ve başarılıdır.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×