Sık Sorulan Sorular - Cilt yapısında önemli faktörler

Cildimiz iç ve dış etkenlerle yıpranır ve yaşlanır.

BUNLARDAN en kolay müdahale edebildiklerimiz dış etkenlerdir. Sigara, alkol, stres, kötü beslenme sedanter yaşam, çevre kirliliği ve tabi ki güneş cildimizi olumsuz etkileyen en önemli faktörlerdir.

Cilt yapısında önemli faktörler den birisi de yaştır. Genç ciltlerde salgılama normal, hücre yenilenmesi hızlı, üst tabaka tazedir. Cilt siyah nokta ve sivilce oluşumuna eğilimlidir. Yaş ilerledikçe ciltte kuruma meydana gelir, yağ salgılaması hücre değişimi yavaşladığı için cilt dış etkenlere karşı korumasız kalır, nemini  kaybetmeye başlar. Kolojen ve elastin proteinleri azaldığı için kuruluğa bağlı çizgi ve sarkmalar görülür. Olgun ciltlerde ise yaş faktörüne bağlı olarak, kas yapısı zayıflar, vitaminlerini yitiren ciltte çizgi ve kırışıklıklar derinleşir.
Cildimizin sağlıklı olması varlığımız ve psikolojimiz için büyük önem taşır. Aynı zamanda bizim görünümümüzü belirler ve sosyal kimliğimizin oluşmasında rol oynar.
Cildimizin en önemli düşmanlarından birisi de güneş enerjisidir.(Özellikle Alanya’da) Cildi UVA ve UVB ışınlarından korumak cilt sağlığı için çok önemlidir. Uzun süreli güneşlenmekten kaçınarak ve uygun güneş koruyucuyu, bilinçli kullanarak güneşin olumsuz etkilerinden korunabiliriz.
Tüm bunlar ışığında cildimizin uzun ömürlü, sağlıklı, genç ve ışıltılı görünmesini istiyorsak bakımına önem göstermeliyiz.
Toplumdaki yanlış kanı; birtakım kozmetik ve kendi başına yapılan bakımlarla cildin temizliğinin yapılabildiğidir. Oysa evde yapılan bakımlarla cildin sadece yüzeysel temizliği sağlanmaktadır.
Krem ve losyonlar gibi profesyonel cilt bakım ürünlerinin gündelik bakımda kullanılması gereklidir. Ancak bunlar cildin yapısı, gereksinimleri bir uzman tarafından belirlendikten ve cilde gerekli müdahale yapıldıktan sonra tespit edilmeli ve kullanılmalıdır.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×