Sık Sorulan Sorular - Erkekler için lazer epilasyon

Erkekler için lazer epilasyon. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesini sağlayan hızlı, etkili, güvenli ve daha az acı veren bir yöntemdir.

İSTENMEYEN KILLAR NEDEN OLUŞUR?

●Soya çekim
●Hormon dengesizliği
●Bezlerin deformasyonu
●Cımbız ve benzer işlemler ile kıl köklerinin güçlendirilmesi
●Ergenlik ve menopoz çağı
●Kortizon kullanımı
●Depresyon
●Adrenalinin fazla salgılanması

EPİLASYON İŞLEMİNİN YAPILAMAYACAĞI KİŞİLER VE DURUMLAR

●Astım hastaları
●Egzama ve mantar problemi olanlar
●Hepatit B hastaları
●Açık yaralar
●Epilepsi ve spastik hastaları
●Kalp pili, metal, protez taşıyanlar
●Açık kalp ameliyatı olanlar
●Yüksek tansiyonu olanlar
●Küçük yaşta olanlar

EPİLASYON İŞLEMİNİN YAPILACAĞI VÜCUT KISIMLARI

●BACAK
●BOYUN
●BURUN (ÜSTÜ)
●ENSE
●GÖĞÜS
●KALÇA
●KOL
●KOL ALTI
●KULAK
●OMUZ
●SIRT
●TÜM SAKAL
●YANAK

EPİLASYON İŞLEMİNİN YAPILAMAYACAĞI VÜCUT KISIMLARI

●Burun içleri
●Et benleri üzeri
●Ana damar üzeri
●Saç dipleri ve kaş üzeri
●Genital Bölge

EPİLASYON

Erkekler için lazer epilasyon. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesini sağlayan hızlı, etkili, güvenli ve daha az acı veren bir yöntemdir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur. Lazer epilasyon haricindeki diğer sistemlerin adı depilasyondur. Epilasyon kalıcı, depilasyon ise geçici çözümdür.

LAZER EPİLASYON GÜVENİRLİLİĞİ -YÖNTEMLERİ VE ARAÇLARI

Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili lazer epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Cilde verilecek enerji çok önemlidir. Kişiye ve bölgeye özel en etkili dozların belirlenmesi gerekir. Aksi takdirde olması gerekenden düşük dozlarla uygulama yapıldığında seanslar uzar, çok yüksek dozlarla lazer epilasyon uygulanması durumunda ise ciltte yanık ve lekeler oluşabilir. Lazer epilasyon doğru uygulandığında etkili sonuçlar vermekte ve kişilerin kalıcı olarak kıllardan kurtulmasını sağlamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından büyük, kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir.

İŞLEM ÖNCESİ ÖNERİLER

Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye 20 gün içerisinde kökten alım işlemi yapılmamış olması gerekmektedir. Kıllar tıraş makinesi (Trimmer) ile kısaltılmalıdır. Lazer epilasyon uygulamasından 15 gün öncesine kadar güneşe çıkılmamış ve solaryuma girilmemiş olması gerekmektedir. Uygulama yapılacak bölgedeki kıllara sarartma yapılmamış olması gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye makyaj yapılmamış olmalıdır. Son altı ay içerisinde roaccutane kullanan kişilere lazer epilasyon uygulanamaz.

İŞLEM SONRASI ÖNERİLER

Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra bazı hassas cilde sahip kişilerde hafif kabarıklık-kızarıklık oluşabilir. Cilt hassasiyetine göre 1 saat ile 1 gün arasında kızarıklık geçecektir. Lazer epilasyon uygulamasından sonra ılık duş alınabilir, cildi tahriş edecek kese ve peeling işleminden 1 hafta süreyle uzak durulmalıdır. Lazer epilasyon uygulamasından sonra 3 gün süreyle güneşe çıkılmamalı çıkılacaksa mutlaka 30 koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Lazer Epilasyon uygulama sonrasında tüyler 3 ile 15 gün içerisinde hafifçe uzayarak kendiliğinden dökülecektir. Çok kuru cilt yapısına sahip kişilerde dökülmeler 20 günü bulabilir. Nemlendirici kullanarak cilt normalleştirilirse dökülme daha hızlı olacaktır. Uygulamadan 15 ila 20 gün sonra kontrol seansına gelinmelidir. Kontrol seansına kadar tüyler kısaltılmamalıdır. Seans aralıklarında kökten alma işlemi yapılmamalı sadece kısaltılmalıdır. Seanslara düzenli katılım uygulamadan gerekli etkiyi alma açısından önemlidir.

GEÇERLİ VE GERÇEKÇİ SONUÇ

Kalıcı lazer epilasyon uygulaması için, lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri deri yüzeyinin 2-5 mm. altındadır. Kullanılan lazer ışınının dalga boyunun bu mesafelerde etkili olması gerekir. Uygulamalarda tek lazer epilasyon sistemi tercih edilmemelidir. Kıl köklerinin derinliği farklı olduğu için farklı dalga boyuna sahip lazer sistemleri birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalı aksi takdirde lazer epilasyondan arzu edilen sonuç alınamayabilir. Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır. Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur. Ağrı eşiği düşük kişilere anestezik kremler önerilebilir.

EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VE KOMPLİKASYONLAR

Lazer epilasyon, tıp teknolojisinin epilasyon uygulamalarında geldiği en son düzey olmasına karşın, tıbbın her alanında olduğu gibi belli oranda riskleri ve yan etkileri de beraberinde taşımaktadır. Sanıldığı kadar basit ve %100 güvenli bir yöntem değildir. Ciddi oranda tecrübe, bilgi ve uzmanlık gerektiren bir uygulamadır.
En sık karşılaşılan komplikasyon cilt yanıklarıdır. Özellikle koyu renk teni olanlarda ve yüksek doz enerji uygulanan vakalarda görülmektedir. Bronz tenliler en fazla yanık riski taşıyanlardır. Lokal anestezi veya ağrı kesici ile lazer epilasyon yaptıranlarda da yanık riski yüksektir. Bu yanıkların çoğu kalıcı olmayan birinci ve ikinci derece yanıklardır. Yanık dışında en sık görülen yan etki, ciltte beyaz beneklenmelerdir. Özellikle esmer tenlilerde görülen bu komplikasyon, cilt içindeki serbest melaninin lazer ışınları tarafından yok edilmesi ile ortaya çıkar. Lazer probu çapında 10-12 mm lik alanda kaybolan pigment nedeniyle bu bölgede cilt rengi açılarak zımba ile delinmiş gibi çok sayıda benekler oluşur. Bunların çoğu 3 ay içinde kendiliğinden düzelmekle birlikte nadiren koyu tenlilerde kalıcı olabilir.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×