Sık Sorulan Sorular - Kılın evreleri nelerdir

Her kıl ömrünü tamamlarken 3 evreden geçer. Anajen, katajen, telojen fazlar olarak adlandırılan bu evrelerden her kıl birbirinden bağımsız, farklı zamanlarda geçer. Yani aynı anda tek bir bölgedeki (Koltuk altı gibi) kılların bir kısmı anajen, bir kısmı katajen, bir kısmı ise telojen evrede bulunmaktadır.

Kılın evreleri : Anajen evre: Kılların aktif olduğu evredir. Kısaca bu evre kılların büyüme ve gelişme evresidir. Kıllar bu evrede kıl kökünde oluşumunu tamamlar ve cilt içerisinde uzamalarını sürdürür.

Kılın en sağlıklı ve de hızlı büyüdüğü evredir. Bu evrenin süresi, saçlarımız gibi çok uzayan kıllar için yıllar alırken, kaşlarımız gibi ancak belli uzunluğu erişebilen kıllar içinse sadece birkaç haftadır. Bu evre kıl köklerinin lazer ile epilasyon uygulaması için en uygun olduğu dönemdir. Bu evrede kıllara lazer ışığı verilirse kıllar yanar ve fitil gibi yanarak kıl kökünü de yakar. Bizim istediğimiz bu etkidir. Kıl kökünü kıl aracılığıyla yakarak tahrip etmektir. Bu işlem sırasında kıl yanar yok olur ve 2 ay boyunca kıl gözükmez. Çünkü kıl kökü darbe almıştır, tekrar kıl üretebilmek için kendini tedavi etmesi 2 ay sürer. 2 ayın sonunda çıkan kıl, bir önceki seanstan daha zayıf ve daha azdır. Bir kez yapılan lazer işleminde kıl kökü bir miktar tahrip olur ancak kökü yok etmek için yeterli değildir. Onun içindir ki aralıklı seanslar gerekir. Her seans azalır zayıflar nihayetinde biter. Bu evreden sonra kıllar katajen faza geçer.

Kılın evreleri : Katajen evre: Bu evre kıllar için dinlenme dönemine geçiş evresidir. Kök içerisindeki canlı hücrelerin aktivitesi yavaşlar, yapıları değişir. Bu evre ortalama 2-3 hafta sürer. Kıllar uzamasını yavaşlamış şekilde sürdürür ve son evre olan telojen evreye geçerler.
Bu aşamadaki kıl çekilirse bir sonraki devre olan anagen devre erken başlar. Bu, ağda ve cımbız gibi yöntemlerin kıl büyümesini nasıl hızlandırıcı etki yaptığını açıklar.

Kılın evreleri : Telajen evre: Artık kılın uzaması durmuştur, kıl kökten ayrılmıştır. Bu evre dinlenme fazı olarak adlandırılır. Ortalama 2-3 ay sürer. Kılın kendiliğinden dökülmesi bu evrede gerçekleşir. Yani kök içerisinde yeni kıl oluşumu başlarken telojen evredeki kıl da vücuttan atılır.
Lazer ile epilasyon en kuvvetli etkisini kıl aktif dönemdeyken (Anajen evre) gösterir. Bu dönem melaninin en fazla olduğu dönemdir, böylelikle gönderilen ışık en fazla alınır, ısıya en fazla dönüştürülür, kıl köküne de enerji maksimum iletilmiş olur. Bir miktar da katajen evrede bulunan kıllar etkilenir. Çünkü lazerle gönderilen ışın koyu renk tarafından emilmektedir, kıl ve kıl köküne koyu rengi veren melanin pigmentidir. Telajen fazdaki kıllarda ise uygulama sırasında kökün içerisinde mevcut kıl olmadığından ışın sadece kılı etkiler, kıl kökünde bir tahribat oluşturmaz. Kısacası optimum kıl kökü tahribatı için kıl anajen dönemde olsun istenir. Kılın köke bağlı ve cilt yüzeyine yakın olması etkiyi artırır. Bununla beraber, tekrar büyümeyi geciktirecek veya tamamen önleyecek ve uzun süreli kıl kökü hasarı oluşturacak etkiyi sağlamaya yeterli enerjinin kıl gövdesinde depolanması gerekmektedir. Bu da ancak iyi bir cihazın, kişiye özel ve doğru parametrelerle, yetkili ve deneyimli bir uygulayıcı hekim tarafından kullanılmasıyla mümkün olur. Lazer ile yapılan epilasyon işlemlerinde kılların gelişim evreleri ile işlemin yapılma dönemleri arasındaki uygun süreç bilinerek yapılırsa lazer epilasyon işleminde başarı oranları artmaktadır. Bu nedenle kıl köklerine en uygun dönemde işlem yapılabilinmesi için seans zamanlarına azami uyum gösterilmesi gerekir.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×