Sık Sorulan Sorular - Kızarıklık

Deride kızarıklık ve kaşıntı genellikle çevresel faktörlerle oluşan alerjikreaksiyonun bir sonucu olarak görülmektedir. Ancak kızarıklık ve kaşıntının meydana geldiği bölge, kızarıklığın şekli, şişlik veya döküntü ile birlikte görülüp görülmediği gibi unsurlar nedeni hakkında daha fazla bilgi verebilir. Alerjiler dışında deride kızarıklık ve kaşıntı nedenleri arasında mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları ve cildin aşırı kuruması sayılabilir.

Alerji: Deride oluşan kızarıklıklar bir alerjenle direk temas sonucu meydana gelebilir ve kaşıntı ile birlikte şişlik görülebilir. Alerjiyi tetikleyici unsurla temastan hemen sonra ya da 24 sonrasında kaşıntı başlayabilir.

Hassas ciltler genellikle bir ısı değişikliğine, soğuğa, rüzgara ve tahriş edici hijyen ve temizleme ürünlerine hızla ve aşırı tepki gösterirler.

Uzman eşliğinde cilde uygun ürünler kullanılmalıdır.

Kızarıklıklar ani oluşur ve her zaman sıkıcı ve rahatsız edicidir.

Cilt kızarıklarının çeşitli sebepleri vardır. Açık tenli kişilerde daha yüksek oranla görünen bu durumun kılcal damarların yüzeye yakın olması ve hızlanmış kan dolaşımı ile ilgili olduğu söylenebilir.

Sıcak, soğuk, güneş, ilaçlar, stres ve bazı gıdalar (Baharatlar) cildin kan dolaşımını hızlandırabilir. Kan damarlarının yüzeye çıkması yapısaldır ya da sonradan edinilmiştir.

Polikliniğimizde Kızarıklık sorunlarına ilişkin tedavi kapsamında doktor kontrolünde kişiye özgü profesyonel uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×