Sık Sorulan Sorular - Lazer yanıkları

Tıbbın neredeyse her alanında kullanılan lazerler yeni bir çığır açmıştır, bu konuda halkın yeterli bilgiye sahip olması gerekir. 50 yıldan beri insanoğlunun hizmetinde olan, uyarılmış ışıma emisyonu ile güçlendirilmiş ışık anlamına gelen lazerlerin kullanımı konusunda hem  hekimlerin hem de vatandaşların dikkatli olması gerekir. Ancak her daim akılda tutulması gerekir ki, her an, her kişiye standart bir tedavi uygulanmamalı, aksi taktirde cilt yanıkları ve diğer istenmeyen yan etkiler oluşabilir. Bu nedenle, hasta tedavi seansından 3 hafta öncesine kadar güneşe maruz kalmışsa veya yapay esmerleşme ürünleri kullanmışsa tedavi ertelenmelidir. Hastadan daha önceki tedavilerin de dahil olduğu detaylı bir öykü alınmalı ve hastanın istediği tedaviye uygun olup olmadığından emin olunmalıdır. Kalıcı makyaj düşünülüyor ise lazerden sonra planlanmalıdır. Lazer sonrası geçici kızarıklıklar ve ödem oluşabilir. Tedavide oluşabilecek yan etkileri belirleyebilmek için hastanın sosyal yaşantısı, tatil veya iş planları öğrenilmelidir. Geçmişte Herpes öyküsü olan hastalarda lazerden 1 gün önce antiviral bir ilaç başlanabilir. Aksi takdirde lazer ile ‘Herpes’ nüks edebilir. Hastanın cilt tipinin, beyaz ya da koyu tenli olması kesinlikle dikkate alınmalıdır. A vitamini alan hastaların lazer seansları bir süre ertelenmelidir.

Özellikle yaz dönemi sonrası yapılacak uygulamalarda veya güneşli tatil sonrası mümkünse hastada ufak bir alanda uygulanacak lazer tedavisi test edilmelidir. Eğer ödem, renk değişikliği, görülürse cihazın ayarları değiştirilmelidir.  Gerçekten bu hususların dikkate alınması halinde yapıldığında, lazer tedavisinin çok üstün bir alternatif olmaya devam ettiğini ve tıpta kullanımı olduğu gibi medikal estetik alanında da çok büyük bir konfordur.

×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×