Sağlık

Sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz, hastalıklar, hastalıkların belirtileri, alternative tıp, ilaç kullanımları, tıptaki gelişmeler, kadın sağlığı, çocuk sağlığı, erkek sağlığı, estetik, güzellik, bakım gibi bir çok konuda aklınıza takılan her şeyi Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi Sağlık sayfasında bulabilirsiniz.

Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme (Yüz Gençleştirme)

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü? İşte yanıtı...

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle ciltten fibroblast hücrelerinin alınması gerekir. Uzman hekim tarafından kulak arkasından, estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir biyopsi parçası (4-6 mm) alınır. Alınan parça fibroblast kök hücrelerin üretilmesi için özel koşullarda Sağlık Bakanlığı Onaylı Kök Hücre laboratuvarına gönderilir.Kültür sonucunda (4-6 hafta içinde) fibroblast kök hücreler çoğaltılır. Uzman hekim hücrelerin öldüğü bölgelere; enjeksiyon yöntemiyle yeni hücreleri nakleder. Bu işlem kök hücreler laboratuvarda üretildikten sonra 30-45 gün aralıklar ile toplamda 3 kez tekrarlanır.

Kök hücre hangi bölgelere uygulanabilir?

Yüz: Yaş aldıkça azalan kolajen ve elastin lifleri nedeniyle beliren kırışıklık ve çizgileri, ciltteki gevşemeleri gidererek gençleşme sağlar, lekeler ve akne izlerini giderir. Boyun, Gıdı ve Dekolte: Bu bölgede oluşan, yaşlanmaya bağlı olarak cilt ve deri altı dokusu kaybından dolayı meydana gelen kırışıklık, sarkma ve lekeleri tedavi eder. El: Zaman içinde cilt altı dokusunda azalma ve deride gevşeme ile bunun sonucunda beliren damarlı görüntüyü ve lekelenmeleri giderir.Daha detaylı bilgi almak için KÖK HÜCRE İLE CİLT GENÇLEŞTİRME sayfamıza göz atın.
Daha fazla oku...

Sağlıkla İlgili Önemli Gün ve Tarihler

Sağlık Bakanlığı'nın da zaman zaman öncü olduğu bu sağlıkla ilgili önemli gün ve tarihleri sizler için hazırladık. Sağlıkla İlgili Önemli Gün ve Haftalar
Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası6-12 Ocak
Beyaz Baston Körler Haftası7-14 Ocak
Dünya Cüzzam Günü27 Ocak
Dünya Kanser Günü4 Şubat
Yeşilay Haftası1-7 Mart
Dünya Kulak ve İşitme Günü3 Mart
Dünya Kadınlar Günü8 Mart
Dünya Glokom Haftası, Dünya Tuza Dikkat Haftası11-17 Mart
Dünya Glokom Günü12 Mart
Tıp Bayramı14 Mart
Dünya Böbrek Günü(Mart ayının ikinci Perşembe günü)
Yaşlılar Haftası18-24 Mart
Down Sendromlular Günü21 Mart
Dünya Su Günü22 Mart
Dünya Tüberküloz Günü24 Mart
Kanser Haftası1-7 Nisan
Dünya Otizm Farkındalık Günü2 Nisan
7 Nisan: Dünya Sağlık Günü /Dünya Sağlık Haftası7-13 Nisan
Dünya Parkinson Hastalığı Günü11 Nisan
Kalp Sağlığı Haftası12-18 Nisan
Büyümenin İzlenmesi Günü15 Nisan
Dünya Hemofili günü17 Nisan
Ebeler Haftası21-28 Nisan
Dünya Günü22 Nisan
Aşı Haftası (Nisan ayının son haftası)24-30 Nisan
Dünya Sıtma Günü25 Nisan
Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü28 Nisan
Trafik ve İlkyardım Haftası (Mayıs ayının ilk haftası)1-5 Mayıs
Dünya Ebeler Günü5 Mayıs
Dünya Astım Günü (Mayıs ayının ilk Salı günü)7 Mayıs
Dünya Talasemi Günü8 Mayıs
Dünya Kızılay Kızılhaç Günü8 Mayıs
Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü10 Mayıs
Dünya İnme Önleme Günü10 Mayıs
Engelliler Haftası10-16 Mayıs
Hemşireler Haftası12-18 Mayıs
Hemşireler Günü12 Mayıs
Dünya Hipertansiyon Günü17 Mayıs
Dünya Süt Günü21 Mayıs
Avrupa Obezite Günü22 Mayıs
Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası (Her yıl değişiyor)25-31 Mayıs
Dünya MS Günü (Mayıs ayının son Çarşamba Günü)29 Mayıs
Dünya Tütünsüz Günü31 Mayıs
İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası1-7 Haziran
Ulusal Fenilketonüri Günü1 Haziran
Dünya Çevre Günü5 Haziran
Diyetisyenler Günü6 Haziran
Dünya Kan Bağışçıları Günü14 Haziran
Dünya ALS Günü21 Haziran
Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü26 Haziran
Dünya Nüfus Günü11 Temmuz
Dünya Hepatit Günü28 Temmuz
Dünya İnsani Yardım Günü19 Ağustos
Halk Sağlığı Haftası3-9 Eylül
Dünya Fizyoterapi Günü8 Eylül
Uluslararası Okuryazarlık Günü8 Eylül
Dünya İntiharı Önleme Günü10 Eylül
Dünya İlkyardım Günü (Eylül ayının ikinci Cumartesi günü)14 Eylül
Lenfoma Günü15 Eylül
Dünya Alzheimer Günü21 Eylül
Dünya Eczacılık Günü25 Eylül
Dünya Doğum Kontrol Günü26 Eylül
Dünya Okul Süt Günü27 Eylül
Dünya Kuduz Günü28 Eylül
Dünya Kalp Günü29 Eylül
Dünya Çocuk Günü( Ekim ayının ilk Pazartesi günü )
Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı1-31 Ekim
Emzirme Haftası1-7 Ekim
Dünya Yaşlılar Günü1 Ekim
Dünya Yürüyüş Günü3 Ekim
Dünya Ruh Sağlığı Günü10 Ekim
Dünya Görme Günü (Ekim ayının ikinci Perşembe günü)10 Ekim
Dünya Artrit Günü12 Ekim
Dünya Palyatif Bakım Günü(Ekim ayının ikinci Cumartesi günü)
Uluslararası Afet Risklerinin Azaltılması Günü13 Ekim
Dünya El Yıkama Günü15 Ekim
Dünya Meme Sağlığı Günü15 Ekim
Dünya Gıda Günü16 Ekim
Dünya Anestezi Günü16 Ekim
Dünya Menopoz Günü18 Ekim
Dünya Osteoporoz Günü20 Ekim
Küresel İyot Eksikliği Günü21 Ekim
Dünya Kekemelik Günü22 Ekim
Hasta Hakları Günü26 Ekim
Kızılay Haftası29 Ekim-4 Kasım
Organ Bağışı Haftası3-9 Kasım
Lösemili Çocuklar Haftası2-8 Kasım
Dünya Radyoloji Günü8 Kasım
Dünya Zatürre Günü12 Kasım
Afet Eğitimi Hazırlık Günü12 Kasım
Dünya Diyabet Günü14 Kasım
Dünya Akciğer Kanseri Günü17 Kasım
Dünya Prematüre Günü17 Kasım
Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü18 Kasım
Dünya KOAH Günü (Kasım ayının 2. veya 3. Çarşambası)20 Kasım
Dünya Çocuk Hakları Günü20 Kasım
Ağız Diş Sağlığı Haftası / 22 Kasım: Dünya Diş Hekimliği Günü18-24 Kasım
Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü25 Kasım
Dünya AIDS Günü1 Aralık
Dünya Engelliler Günü3 Aralık
İnsan Hakları Günü10 Aralık
 
Daha fazla oku...

Boyun ve Dekolte için En İyi 10 Yaşlanma Karşıtı Bakım

Kırışıklık görünümü ve cilt sarkması sadece yüzde görülmüyor. Boyun ve dekoltenizin oldukça hassas olan yapısı, zamanın getirdiği negatif etkilere karşı oldukça savunmasız. Yaşla birlikte düşen hücre yenilenme hızı, stres, yanlış uyku pozisyonu ve notebook, telefon gibi teknolojik aletleri kullanırken aldığınız duruş çizgi oluşumunu hızlandırıyor. Daha genç ve bakımlı bir görünümün kilit noktalarından olan boyun ve dekolte için zaman makinesi etkisi yaratacak en iyi 10 ürünü araştırdık.
 1. Origins Plantscription Powerful Lifting Neck & Decollete Treatment Hızlı bir çözüm istiyorsanız bu serum tam size göre. Goji Bery ve tatlı badem yağı ile çizgilere savaç açan formül, cildin naturel hyalüronik asit dengesini sağlıyor ve lekeleri gideriyor.
 2. Perricone MD Firming Neck Therapy Vitamin C yardımıyla cilt tonunu aydınlatan bu krem, cildi sıkılaştırıyor ve nem bariyerini yeniden yapılandırıyor.
 3. Guerlain Orchidée Impériale Neck and Decollete Cream Altın Orkide teknolojisiyle gençliğin kapılarını açan bu krem cildi kaldırıyor, sıkılaştırıyo ve yumuşak, pürüzsüz bir dokuyla cildi şımartıyor.
 4. Estée Lauder New Dimension Tighten+ Tone Neck/Chest Treatment Masaj, ödem atılmasına ve cildin kan dolaşımını ızlandırarak yeniden yapılanmasına yardımcı. Estee Lauder'ın boyun ve dekolte kremi ambalajıyla birlikte gelen bir masaj aleti bulunduruyor.
 5. Elemis'in çizgi önleyici balmı kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı yoğun Omega7 yağ asitlerinden oluşuyor. 28 gün içinde ortaya yumuşak, pürüzsüz ve genç bir görünüm ortaya çıkıyor.
 6. La Prairie Anti-Aging Neck Cream Yer çekiminin cilde olan zararlarını sıfıra indirgeyen bu lüks krem, içeriğindeki peptidlerle cilde elastikiyetini geri kazandırarak estetik operasyon işlevi görüyor.
 7. Dr. Jart+ Dermask Neck & Chin Lift Kağıt maskeler mucizevi etkileri bölgesel yaşlanmaya karşı da etkili. Boyun ve çene bölgesi için özel olarak tasarlanan bu maske yaşlanma belirtilerine savaş açıyor.
 8. Dior Capture Totale Intensive Restorative Night Cream for Face and Neck Uygulandıktan sonra cilde hızlıca emilen yüz ve boyun kremi, cilde genç bir ışıltı katarak canlandırıyor ve nazikçe çizgi görünümünü azaltıyor.
 9. Murad Rejuvenating Lift For Neck and Décolleté Bu akıllı krem cildin nem ve renk dengesini sağlarken kırışıklık görünümünü azaltıyor. İyileşme belirtilerinin ilk kullanımdan itibaren görülmeye başlandığını da belirtelim.
 10. Clarins Extra-Firming Neck Anti-Wrinkle Rejuvenating Cream Boyun ve dekolte en hassas cilde sahip bölgelerden. Clarins'in bu kremi de bu bölgeye özel olarak nazikçe bakım yapan yeşil deniz bitkileri ve buğday şekerleri ile formülize edilmiş.
Daha fazla oku...

Sağlıklı Beslenme Ve Diyet

Sağlıklı beslenme aynı zamanda dengeli beslenme anlamına da gelir. Peki sağlıklı bir beslenme düzeniyle kilo verebilmek için ne yapmalıyız? Sağlıklı beslenme şekli, sadece göbeğinize ve bel çevrenize iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda kalp sağlığınız için de yararlıdır. Bazı sağlıklı besinlerden her gün tüketerek kardiyovasküler hastalık riskinizi kesinlikle azaltabilirsiniz. Kalp sağlığını artıran ve bel bölgesinde yağlanmayı azaltan çok sağlıklı sebze ve meyveler var. Özellikle işlenmemiş olarak tükettiğiniz bu besinlerle kendinizi hantal hissetmeniz mümkün değil.Fındık, balık, kepekli tahıllar, zeytinyağı, taze sebze ve meyveler gibi kalp sağlığına yönelik gıdalar herkesin bildiği gibi çok faydalıdır. Ancak bazen bir bardak kırmızı şarap veya bir parça bitter çikolata tüketmekten de korkmamalısınız. Sağlıklı beslenmek aslında dengeli beslenmek ve çeşitlilik demektir. Sadece birkaç basit değişiklik, kardiyovasküler sağlığınız için büyük bir fark yaratabilir. Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin   düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

DİYET PROGRAMI NASIL YAPILIR?

Sağlıklı Beslenme Ve Diyet'ten amaç aç kalmadan ve metabolizmayı hasara uğratmadan kilo vermeyi sağlayabilmektir. Sağlıklı beslenme ve diyet programlarında başarı hızla verilen kilolarda gizli değildir. Başarı, verilen kiloların korunmasında gizlidir. Diyet programlarıyla kilo verme süreci aynı zamanda beslenme eğitimini de kapsamaktadır. Bu nedenle nasıl kilo verileceğini gösteren, ancak kilomuzu nasıl koruyacağımız konusunda yeterli bilgi içermeyen diyet listelerinden uzak durulmalıdır. Diyet konusunda yapılan en önemli hatalar, yanlış kişilerden yardım alınması ve altı çizilen noktaların göz ardı edilmesidir. Yine diyetisyen tarafından uygun görülen yaşam ve beslenme şekli değişikliğinin uygulanmamasıdır. Uzmanların hatası ise kısa sürede hızla kilo verilebileceğinin vaat edilmesi, beslenme eğitiminin üzerinde yeterince durulmamasıdır.
Daha fazla oku...

Vücut Analizi nedir? Bölgesel Yağlanma Analizi ve Kas Yağ Su Oranı

Vücut kütlemiz iki ana bileşenden oluşur: vücut yağ kütlesi(Fat Mass-FM) ve yağsız vücut kütlesi(Lean Body Mass-LBM).Aslında vücut kompozisyonu olarak nitelendirilmesi gereken, ancak günümüzde daha çok vücut analizi olarak bildiğimiz terim, bilimsel yöntemler kullanılarak kişilerin toplam kilosunu oluşturan segment yapının belirlenip vücut kompozisyonunun çıkartılmasıdır.Vücut kas oranı hesaplama, vücut yağ oranı hesaplama, ideal vücut yağ – kas - su oranı hesaplama dediğimiz olay tamamen kişiye ait kilo yapısının ortaya serilmesidir. Uzmanların vücut analiz sonuçları değerlendirmesi ile de beslenme veya spor programlarının oluşturulması mümkün olmaktadır.

Vücut Analizi, Bölgesel Yağlanma Analizi, Kas Yağ Su Oranı

Vücut analizi kişinin vücuda hissedemeyeceği kadar düşük şiddette bir akım verilerek elektrik akımına karşı dokuların oluşturduğu direncin ölçülmesidir. Yöntem hücrelerin elektriksel geçirgenlik farkından yararlanılır. El ve ayaklara bağlanan elektrodlar aracılığı ile vücudun farklı noktaları arasında ki direnç farkından vücut kompozisyonu belirlenmiş olur. Yapılan vücut analizinde;
 • Yağ miktarı yüzdesi ve ağırlığı
 • Yağsız doku yüzdesi ve ağırlığı
 • Toplam vücut suyu
 • Hücre dışı su kütle miktarı (ödem)
 • Beden kütle indeksi (BKI) ve beden hücre kütle endeksi
 • Bazal metabolizma hızı (BMR) hesaplanır.
AYRINTILI (SEGMENTAL) VÜCUT ANALİZİ
 • Periyodik olarak 30 günde tekrarlanır.
 • Vücudun her bölgesini ayrı olarak analiz eder.
 • Vücuttaki Yağ, Su, Kas, Kemik Ağırlık ve Yoğunluğunu tespit ederek analiz eder.
 • Metabolizma hızını ve yaşını analiz eder.
 • Vücudunuzdaki Mineral ve Protein miktarını analiz eder.
 • İdeal kilonuzu ve vücut kitle endeksinizi tespit ederek hedef kilo kontrolünüzü yapar.
 • İç yağlanmanızı tespit ederek obezite analizi yapar.
Daha fazla oku...
×

Görüş, istek ve önerilerinizi bizimle; hafta içi 08:00 - 19:00, hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında paylaşabilirsiniz.

×